مقالات عمومی

 

سؤال های رایج درباره ی زیروکلاینت

1 – طرز کار زیروکلاینت چگونه است؟

کار اصلی زیروکلاینت این است که دستورهای کاربر را توسط شبکه به سرور ارسال کند و پس از دریافت نتیجه از سرور آن را روی مانیتور نمایش دهد. یعنی همه ی دستورات کاربر توسط سرور انجام می‌شود و فقط نتیجه ی دستورات به وسیله زیروکلاینت نشان داده می‌شود.

2- زیروکلاینت در چه قسمتی از شبکه قرار دارد؟  

کامپیوترهای معمولی به هاب یا سوئیچ شبکه متصل می‌شوند، زیروکلاینت ها نیز همین‌طور هستند. یعنی شما می توانید به راحتی زیروکلاینت را جایگزین کامپیوتر شخصی در شبکه کنید.

3- آیا استفاده از زیروکلاینت باعث کم شدن ترافیک شبکه می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم زیروکلاینت دستورات را به سرور ارسال می‌کند و سرور هم فقط نتیجه را برای نمایش به زیروکلاینت می‌فرستد به همین دلیل به پهنای باند کمی نیاز دارد و باعث کم شدن ترافیک شبکه می‌شود اما کامپیوترهای شخصی برای بعضی از اطلاعات اول باید کل آن را از سرور بگیرند و بعد از انجام پردازش، اطلاعات را نمایش دهند.

4- زیروکلاینت برای استفاده ی چه کسانی مناسب است؟

معمولاً کاربرانی که برای انجام کارهایشان به پردازش های سنگین نیاز ندارند می‌توانند از زیروکلاینت استفاده کنند. مثلاً کسانی که از رایانه برای وارد کردن یا گرفتن اطلاعات و کارهای اداری استفاده می‌کنند. هم چنین کاربران اینترنت نیز می‌توانند جزو این دسته باشند و از زیروکلاینت برای انجام کارهایشان استفاده کنند. بنابراین کسانی که در بانک ها، آژانس های هواپیمایی، بیمارستان ها و ... کار می‌کنند می‌توانند به جای کامپیوتر شخصی از زیروکلاینت استفاده کنند.

5- زیروکلاینت برای استفاده ی چه کسانی مناسب نیست؟

کاربرانی که از کامپیوتر برای کارهایی مثل بازی های رایانه ای، نقشه کشی سه بعدی و برنامه هایی مثل تری دی مکس که پردازش های سنگین دارند استفاده می‌کنند نمی‌توانند از زیروکلاینت به جای کامپیوتر استفاده کنند.

6- نحوه ی ارتباط نرم افزاری زیروکلاینت با سرور به چه صورت است؟

زیروکلاینت برای ارتباط با سرور از چندین پروتکل استفاده می‌کند که معروف ترین آن ها متعلق به شرکت مایکروسافت به نام RDP و شرکت سیتریکس به نام ICA است. ویندوز سرور برای استفاده از پروتکل RDP نیازی به نصب کردن نرم افزار ندارد.

سه مورد از پروتکل های رایج بین سرور و زیروکلاینت عبارت اند از:RDP/RFx  ،ICA/HDX   و PCoIP.

7- آیا زیروکلاینت به سرورهای قوی نیاز دارد؟

پاسخ این سؤال منفی است. شما می‌توانید هر کامپیوتری را که ویندوز سرور روی آن اجرا می‌شود برای اتصال به زیروکلاینت به کار ببرید. بهتر است کامپیوتر دارای یک گیگا بایت رم باشد تا عملکرد زیروکلاینت بهتر شود.

8- دلیل کم بودن هزینه ها در صورت استفاده از زیروکلاینت چیست؟

هزینه ی راه اندازی یک شبکه با استفاده از زیروکلاینت به خاطر قیمت پایین زیروکلاینت، داشتن فضای ذخیره سازی جداگانه، عدم نیاز به آپدیت و عدم نیاز به سرویس بسیار کمتر از راه اندازی شبکه با استفاده از کامپیوتر شخصی است.

9- دلیل استهلاک نداشتن زیروکلاینت چیست؟

همان‌طور که می‌دانید قطعه های مکانیکی در اثر حرکت کم کم از بین می‌روند به همین دلیل مجبور می‌شوید هر چند وقت یک‌بار کامپیوترهای خود را سرویس کنید یا قطعاتش را عوض کنید. مثلاً گرد و خاکی که در محیط وجود دارد به وسیله ی فن ها داخل کشیده می‌شود و بعد از مدتی باعث از کار افتادن فن ها می‌شود. اما زیروکلاینت ها هیچ گونه قطعه ی مکانیکی که حرکت کند ندارند و تمامی قطعه های آن ها الکترونیکی است که احتمال خراب شدنشان بسیار کم است. طبق یک گزارش تحقیقاتی فاصله ی دو خرابی در کامپیوترها 20000 ساعت است در صورتی که این فاصله در زیروکلاینت ها 175000 ساعت می‌باشد. در نتیجه ضریب اطمینان در زیروکلاینت حدود 9 برابر کامپیوترهای شخصی است و عمر مفیدی که زیروکلاینت ها دارند بیشتر از 40 سال است.

tel logo با ما تماس بگیرید : 4070 4422